Slide

Araç Takip Sistemi

Nedir?

Araç takip sistemi en temel tanımı ile araçların GPS uyduları sayesinde 7 gün 24 saat internete bağlı bir bilgisayar, akıllı telefon, tablet vs. üzerinden takip ve kontrol edilmesini sağlayan sistemlerdir. Araç takip sistemleri ile araçların hızları, izlemiş oldukları rotalar, duraklama yaptıkları yerler, rölanti süreleri gibi çok sayıda bilgi, haritalar üzerinden anlık ve geçmişe dönük olarak izlenebilir, anlık ve geçmişe dönük raporlar ile, kayıt ve kontrol altına alınabilir.

 

Nasıl Çalışır?

Genellikle araçlara monte edilen mobil veri cihazlarıyla; GPS uydularından gelen telemetrik bilgileri GSM/GPRS şebekesi üzerinden bir merkeze iletilmesi ve kullanıcılara kontrollü olarak internet üzerinden sunulması esasına dayanır.
Merkeze ulasan bilgiler, ilgili yazılım sayesinde derlenerek sunucular üzerindeki veri tabanına kaydedilir. Bu verilere anlık olarak ulaşılabileceği gibi geçmişe dönük bilgilere de ulaşılabilir. Kullanıcılar için özel olarak oluşturulan kullanıcı adı ve sifre ile internet erişimi sağlayıp masa üstü bilgisayardan, tabletten, dizüstü bilgisayar yada akıllı cep telefonlarından araçlarını izleyerek, filoları hakkında detaylı bilgilere ve ilgili raporlara erişebilirler.